Tour de Portugal: Sintra

Nestled in the foothills of the Sintra Mountains on the Lisbon Coast, just a day trip away from Portugal’s capital city, Sintra presents a spectacular setting of verdant hills, sprinkled with pretty villas, royal retreats, castles and palaces such as the famous Pena’s Palace, a fantastical castle reminiscent of Germany’s Neuschwanstein.
Built in the mid-1800s and serving as a summer retreat for the Portuguese royal family, Pena’s Palace is surrounded by forested parklands containing exotic trees, plants and flowers.
Also not to be missed are the ancient ruins of the Castle of the Moors crowning the city’s highest hill, and the romantic Monserrate Palace with its subtropical gardens.

Pena Palace
Pena Palace
The Castle of the Moors
Castle of the Moors
The arabesque Monserrate Estate
The arabesque Monserrate Estate
Sintra_Town_Hall
Sintra Town Hall
Palacio-da-Regaleira1_Sintra_Set-07
Regaleira Palace

Město Sintra leží na úpatí stejnojmenného pohoří na lisabonském pobřeží. Tato destinace je ideální pro jednodenní výlet z portugalského hlavního města. Po zelených kopcích jsou zde roztroušené krásné vily, královská sídla, hrady a zámky. Jedním z nich je slavný Palác Pena, skvostný zámek připomínající německý Neuschwanstein.
Byl postaven v polovině 18. století, sloužil jako letní sídlo portugalské královské rodiny a je obklopen lesoparky, v nichž najdeme i exotické stromy, rostliny a květiny.
Neměli bychom opominout ani starověký Maurský hrad, který korunuje nejvyšší vrchol pohoří, a romantický Palác Monserrate se subtropickou zahradou.

 

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s