Tour de Portugal: Coimbra

A charming city situated by the Mondego River in Central Portugal, Coimbra is home to a treasure trove of historic sites, beautiful gardens, the country’s second style of fado music, and a lively culture that is centred on one of Europe’s oldest universities.
One of the best things to do in Coimbra is to simply get lost and discover the many historic attractions from the stunning Old Cathedral to the Gothic Monastery of Santa Clara-a-Velha, which contains the tomb of Queen Isabel.
No trip to Coimbra would be complete without a visit to the University of Coimbra to admire one of the world’s most beautiful libraries, the Joanina Library.

coimbra_1140x641

04-Coimbra_750x422
Coimbra University

Este slideshow necessita de JavaScript.

Sé Nova
Sé Nova
Sé_Velha_de_Coimbra
Sé Velha

Coimbra_December_2011-3

Coimbra, kouzelné město, které leží na řece Mondego ve středním Portugalsku, je bohaté na historické památky, překrásné parky, styl hudby fado a čilý kulturní život, který se soustřeďuje okolo jedné z nejstarších evropských univerzit.
To nejlepší, co můžete v Coimbře udělat, je ztratit se v ulicích a postupně nacházet spousty historických lákadel od ohromující Staré katedrály po gotický Klášter Santa Clara-a- Velha, kde se nachází hrobka královny Isabely.
Výlet do Coimbry by nebyl kompletní bez návštěvy Univerzity v Coimbře, kde můžete obdivovat Biblioteca Joanina, jednu z nejkrásnějších knihoven světa.

To find more about Coimbra:
https://www.visitportugal.com/en/node/73754
http://www.centerofportugal.com/coimbra/

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s